Muğla’nın Ortaca İlçesinin tarihi ve doğal zenginlikleriyle dünyaca ünlü Dalyan Mahallesine geldiğinizde ilk iş İztuzu Plajı’na gidip caretta carettaları izlemelisiniz.
Kaplumbağaların sevdiği bir yiyecek olan mavi yengeci oltaya takıp suya bırakabilirsiniz. Yengeci yemeye gelen kaplumbağayı izleyip fotoğraflamak da size kalmış. Dalyan’da günü birlik tekne turlarına katılabilirsiniz. İsterseniz kanal ve gölde isterseniz de deniz de bir tekne turu harika olabilir. Ekincik Koyu ve Bacardi Koyu’nu ziyaret edebilirsiniz. Dalyan’a yaklaşık yarım saat uzaklıkta bulunan ve 12 Adalar olarak bilinen yere tekneyle bir gezi yapabilirsiniz.
Dalyan, Havayolu ve karayolunun disinda mavi yolculukla bir mola yeri olan Marmaris’e 22,Fethiye’ye 44 mil uzaklikta.
İskelede balikçilik kooperatifi ile acentalarina ait çok sayida tur motoruna rastlanir.Iskeleden çevreye hergün tarifeli veya özel tekne turlari düzenlenir.
Bu turlarla kanal,kaplicalar,Köycegiz Gölü,Sultaniye Kaplicasi,Iztuzu Sahili ve Kaunos Antik Kenti ve tarihi kaya mezarlarını yakından görebilirsiniz.
Çevre Bakanligi Özel Çevre Koruma Kurulu Baskanligi tarafindan koruma bölgesi ilan edilen Dalyan,yesil,mavi ve günesin tarih ile birlikte olusturdugu ahengin en güzeline sahip. Dalyan’da bulunan çamur banyoları ise dünyaca ünlü. Her yıl dünyaca ünlü çok sayıda sanatçı tatilini Dalyan’da geçiriyor.