Datça’nın ilk kurulduğu yer Eski Datça’dır. M.Ö 4. yüzyılda kurulan seramik atölyelerine ev sahipliği yapmaktadır. Datça’dan 2km sonra sarı tabeladan döndüğünüzde kendinizi Eski Datça’da bulacaksınız. Eski adı Dadya olan Eski Datça şu an Datça’nın üç mahallesinden biridir.

Kendine özgü taş evleri, taş duvarları ve taş kaplı sokakları ile geçmişe olan özleminizi dindirecektir. Taş kaplı sokaklarında ayak izlerinizi bırakarak yapacağınız gezintinin keyfini çıkarabilirsiniz.

Bu görsel zenginliğin yanında ünlü şair “Can Yücel” hayatının son dönemlerini Eski Datça’da ki evinde geçirmiş olup pek çok şiirine konu yapmıştır Eski Datça’yı. Bugün “Can Evi” olarak anılan evinin müze olmadığını, ancak araştırma amaçlı ziyaretlere açık olduğunu hatırlatmakta yarar vardır. Ayrıca Eski Datça!nın klasik buluşma yeri olan eski muhtar “Orhanın Kahvesi”nin bir köşesinde şairin yarım bıraktığı Evin Şarabı sergilenmektedir.
Datça’nın benzersiz koylarından Palamutbükü,Hayırbükü,Ovabükü ve Knidos ‘u da gezerek muhteşem bir deneyim elde edebilirsiniz.