Fethiye, insanın bütün duyularına hitap etmeyi başaran nadir beldelerimizden biri… Birçok sporu yapmaya elverişli doğası ise insanı şımartıyor…
Yamaç paraşütüne, dalışa, yürüyüşe, sörfe, yüzmeye merakınız varsa Fethiye’yi rehberinize kaydedin. 1975 metre yükseklikteki Babadağ’dan yapacağınız Yamaç paraşütü atlayışıyla yalnızca Ölüdeniz’i bölgenin dünyaca ünlü sahillerini rahatça görebilir, her ne kadar tozla kaplansanız da ören yerleri ve doğal güzelliklerle dolu yerlere yapacağınız jeep safari turu ile tatilinize kültür ve eğlenceyi bir arada katabilirsiniz.
Eğer farklı bir doğa harikasında güne başlamak istiyorsanız ünlü Kelebekler Vadisi’ni keşfe çıkabilir ya da yeni İlçe olan Seydikemer’deki Saklıkent Kanyonu’nun derinliklerine ilerleyebilirsiniz. Islanmak niyetinizde yoksa güneşin pek yakıp kavurmayacağı sabah saatlerinde tarihi patikalarda yürüyüş yapabilirsiniz.
Fethiye’de yapılacak en keyifli aktivitelerden biri de tekne turları ile adaları keşfe çıkmak. Limandan hareket eden teknelerle günübirlik tur yapabilir ve Fethiye On İki Adalar’ı keşfedebilirsiniz. Aynı zamanda Kabak Koyu, Kıdrak Koyu, Günlüklü Koyu da mutlaka görmenizi tavsiye ettiğimiz yerlerden.
Geçmişte yaşamış Anadolu uygarlıklarının en önemlilerinden biri Likya. Bıraktıkları sayısız miras arasında, deniz üzerinden tekneyle geçerken ihtişamıyla göz dolduran Kral Mezarları, Fethiye’nin en bilinen noktaları arasında yer alıyor. Kayalara oyulmuş bu ihtişamlı yapıların MÖ 4. yüzyılda yapıldıkları tahmin ediliyor. En görkemli olan Amnitas mezarına, 100 merdiven basamağı tırmandıktan sonra ulaşılıyor.
Terkedilmiş taş evleriyle maziye biraz hüzünle ama çoğunlukla hayranlıkla bakmanızı sağlıyor Kayaköy. 1957 depremiyle ağır hasar gören bu Rum köyü, 1923 Türkiye-Yunanistan Nüfus Mübadelesi zamanında da nüfus değişikliği olan yerlerden. İki farklı yerleşimin bulunduğu Kayaköy’ün terk edilmiş evleri ve kiliseleri “hayaletli şehir” olarak anılıyor. Fotoğrafa meraklıysanız, burada eşsiz kareler yakalamanız an meselesi.
Fethiye’nin tarih meraklılarını, heyecan arayışındakileri ve doğa aşıklarını memnun edecek sayısız durağı, asla doyulmayacak bir yolculuğa davet ediyor keşif severleri.
Fethiye kıyılarında aklınıza gelebilecek her türlü su sporlarını yapma imkânınız var. Rüzgâr sörfü, su kayağı, flyboard, ringo, banana ve diğerleri size bir yandan spor heyecanını tattırırken bir yandan da eğlence imkanı sunmakta.