Kayaköy-Afkule Yürüyüş Parkuru (9 km)

afkule

Kayaköy Belen Çeşmesi etkinliğimizin başladığı mevki. Önce yukarıdaki sarnıca kadar giden yolu takip ediyoruz. Sarnıcın hemen yanından uzanan patika, güzergâhımızın ana hattını oluşturuyor. Çok eski çağlardan beri kullanılan patika, yer yer taş döşeli dokusuyla dikkat çekici. Belen Dağı solumuzda kalacak şekilde, makilik bir bölgede yürüyerek düz bir alan olan Bağiçi mevkisine erişiyoruz. Düzlüğün ardından girdiğimiz ormanlık alanın ilk yüz metresini adımladığınızda solunuzda bir su kuyusu belirecek. Sarnıcın olduğu bölge yaban mersinleriyle bezenmiş durumda.

Kuzeybatıya doğru uzayan patikamız, bir süre sonra ikinci bir su kuyusuna ulaşıyor. Sivricekaya Tepesi’nin kuzeyinden devam eden eski patika, Mezgirbaşı metrisinde Fethiye Körfezi’ni içeren muhteşem bir deniz manzarasıyla buluşturuyor konuklarını. Kısa bir moladan sonra yeniden yürümeye başladığımızda, ardı ardına tarihi kalıntılarla karşılaşıyoruz. Önce 3. ve en büyük sarnıca geliyoruz. Bir düzlüğü geçtikten sonra ise dikdörtgen prizma şeklinde tarihi bir taş yağdanlık önümüze çıkıyor. Etraftaki zeytin ağaçları yağdanlığın ne işe yaradığı konusunda bizlere ipucu veriyor. Ardından tarlalar arasından geçip Köristan Tepesi’nin eteklerindeki eski yerleşim izlerine erişiyoruz. Dev bir yuvarlak işlik ve yağdanlık ile kaya mezarları, kalıntılar arasında kayda değer olanlar.

Rotamız bu noktadan sonra güneye doğru kıvrılarak yükselmeye başlıyor. Aşağılardaki Turunç Pınarı Koyu’nu geride bırakıp, Akdeniz manzarası sağımızda kalacak şekilde yükselmeye devam ediyoruz. Solumuzda yer alan Belen Dağı’nın yamaçlarındaki Kuyucak düzlüğünü geçerek bir parça daha yükseliyoruz. Kayalık alandaki patikada işaretleri kaybetme­mek için dikkatli olmanızı öneririz.

Ulaştığımız sırttaki düzlükte, bir başka tarihi kalıntı olan Haçbeli Manastın karşılıyor bizleri. Yapının tam karşısına yönelen patikayı adımlayarak rotamızda ilerlemeye devam ediyoruz. Önce hayvanlar için su biriktirilen geniş bir sarnıcı geçip kayalıklar arasından yürüyoruz. Fethiye Körfezi manzarası eşliğinde ilri tepe arasındaki beli geçerek, rampa aşağıya inişe başlıyoruz. Eriştiğiniz düzlükte ormanlık alana kavuşarak sola doğru giden patikaya yönelin. Yamaç boyu bir süre ilerledikten sonra yeniden inişe geçen parkur, denizi göreceğiniz bir noktada Afkule Manastın’na getiriyor yolcularını. İsteyenler sağ taraftan aşağıya kalıntılar alanına inebilirler. Kayaköy – Gemiler asfaltına çıkmak için ekstra 2 kilometre daha yürümek zorunda olduğunuzu belirtelim.