Afkule-Darboğaz Yürüyüş Parkuru (6 km)

darbogaz

Çevrik Kayalığı’nın hemen altında yer alan Afkule Manastın’nın etkileyici bir manzarası var. Manastırın en güzel fotoğraflarını çekebileceğiniz tepe noktasının hemen altından başlayan rotamız, güneye doğru uzanıyor. Kayaköy’den gelen güzergâh ana yoldaki kavşağa ulaştığında, denize yüzünüzü dönüp soldaki üst patikayı seçmeniz gerektiğini hatırlatalım. Kayalıklar arasından sırttaki düzlüğe erişen parkur, makilerle kaplı alanda bazen belirginliğini yitiriyor. Bu durumda sarı-kırmızı işaretlerin peşini bırakmamanız gerekiyor. Sağınızda yeniden Akdeniz manzarasını göreceğiniz sırt patikası, Merdivenli Burnu’na doğru ilerliyor. Burnun devamı olan tepeye yaklaştığımızda, aşağıdaki düzlük alana inerek ağaçlar arasına giriyoruz. Göçlerden dolayı azalan hayvancılık, patikanın giderek daha az kullanılmasına neden olmuş.

Çevrikbaşı Tepesi’nin batısından geçen güzergâh, güneybatı yönünde ilerleyerek sık ağaçlar arasındaki bele ulaşıyor. Bu noktada aşağıdaki düzlükte göreceğiniz bahçe duvarları, rotanın bundan sonraki bölümünü oluşturacak. Önce vadi yatağına inerek kuru dere yatağının sağından, daha sonra dereden karşıya geçerek solundan inişe devam ediyoruz. İsteyenler bahçe duvarlarına eriştiğimiz noktadan sola ayrılarak anayola çıkabilirler.

‘Ben yorulmadım yürümek istiyorum’ diyenlerdenseniz, önünüzdeki Karacaören Koyu’na giden su hattını izleyebilirsiniz. Sakın sağa giden patikaya sapmayın, aksi takdirde aşağıdaki koya inersiniz. Hemen hemen yatay bir şekilde devam eden su borusunu izleyerek yürüyün. Kirpi Burnu üzerindeki kayalık alana geldiğinizde İblis Bumu’nu ana karaya bağlayan kıstak olan Darboğaz ile Gemiler Adası’nı göreceksiniz. Şimdi inişe geçen patikayı takip edin. Düzlüğe indiğinizde iki seçeneğiniz var. Sağ tarafa giderseniz kıstağa, sola dönerseniz Kayaköy – Gemiler Koyu yoluna çıkacaksınız. Gemiler Koyu bu noktadan 500 metre uzaklıktadır. Kıstağa doğru yürüyenler batıdaki Açıkdeniz veya doğudaki Darboğaz koylarından birinde denize girebilirler.