Fethiye-Kayaköy Yürüyüş Parkuru (9 km)

kayakoy

Likya Yolu’nun ana başlangıç noktasını oluşturan rotamız, kırmızı-beyaz İşaretlerle belirlenmiş durumda. Telmessos antik kentinin en önemli kalıntıları olan kral mezarlarını gezdikten sonra, kalenin yanından yürüyüşe başlıyoruz. Asartepe’yi geçerek, Karagözler kavşağından sola doğru dönüp eski Kayaköy yoluna giriyoruz. Yüzyıllarca önce taş döşenerek yapılan tarihi yol ana güzergahımızı oluşturuyor. Ancak yeni yapılan karayolunun, virajlarla yükselirken birkaç kez eski yolu, dolayısıyla da rotamızı kestiğini belirtelim. Hemen ileride solda bir sarnıcın yanında yer alan tabela bizi patikaya yönlendiriyor. Karınca Dağı’nın eteklerindeki orman içi güzergâh yavaş yavaş yükselmeye başlıyor. Önümüze çıkan asfalt kesişiminden karşıya geçerek patikayı izlemeye devam ediyoruz. Kısa bir süre sonra tekrar asfalta geldiğimizde, karşıdaki çeşmenin sağından başlayan taş döşeli eski yola giriyoruz.

Kenarları bin bir emekle yapılan istinat duvarlarıyla örülü yol, döne kıvrıla yükselmeye başlıyor. İlk virajda arkamızda Fethiye manzarası beliriyor. Tepe noktasına ulaşmadan önce patikaya dönüşen rota, toprak bir yola çıkıyor. Önümüzde mezarlık alanı ve yöre insanının ‘Küllü Sarnıç’ adını verdiği sarnıç beliriyor. Artık rampa bitti, bir süre yokuş aşağı yürüyeceğiz. Hemen sağımızda yer alan asfalt yoldan karşıya geçerek patika üzerindeki işaretleri takip etmeye başlıyoruz.

Ağaçların gölgesindeki yürüyüş kısa bir süre sonra önce toprak yolla, daha sonra ise asfaltla birleşip tekrar sağımızda yer alan tarihi yola kavuşuyor. Nice kervanların adımladığı taş döşeli yolda geçmişe bir selam yollayarak yürüyüşe devam ediyoruz. Son kez asfaltla yeniden birleşip hemen sağdan ilerleyen yola yöneliyoruz. Orman içi keyifli yürüyüş bir kilometre kadar sonra Keçiler köyünden Belen Mahallesi’ne giden yolla birleşiyor. Bu noktadan sonra şose köy yolunu izleyeceğiz. Önce sola dönerek evler arasında ilerliyoruz. Önümüze çıkan kaya mezarları ve Likya lahitleri, Kayaköy yerleşiminin çok daha eskilere dayandığının kanıtı. Güzergahımız mezarların ardından Fethiye’den gelen ana yolla buluşuyor. Sağa dönüp bahçeli evlerin arasından Kayaköy ören yeri girişine ulaşarak etkinliğimizi bitiriyoruz.