Kayaköy-Gemiler Koyu Yürüyüş Parkuru (6 km)

gemiler-koyu

Bu parkur, hem Gemiler Koyu’nda serinlemek hem de karşıdaki adada yer alan tarihi kalıntıları ziyaret etmek isteyenler için kısa bir yürüyüş olanağı sunuyor. Yürüyüş etkinliği Kayaköy ören yerinin ikinci girişi olan Panayia Pirgiotissa Kilisesi’nin (Aşağı Kilise) yanındaki bilet gişesinden başlıyor.
Tarihi yapının arkasından batıya uzanan patika, çam ağaçlan içinden geçerek ilerliyor. Kenarlardaki taş duvarlar patikanın çok eski zamanlardan beri kullanıldığının göstergesi. Sağınızdaki bahçe duvarını izleyen patika, Kayaköy harabelerinden sonra toprak bir yola dönüşüyor. İlerideki eski bir şapel kalıntısının ardından güzergâh, sol tarafınızda göreceğiniz işaretlenmiş bir başka patikaya giriyor. Birazdan solunuzda bir kaya mezarı, sağınızda ise küçük bir şapel olacak. Rota ağaçlar arasına girerek tarihi bir çeşmenin önüne gelecek. Bazı aylarda bir sivrisinek yuvası olan bu alanı çabucak geçmenizi öneririz.

Çeşmeden hemen sonra patika ikiye ayrılacak. Sola saparak yavaş yavaş yükselmeye başlayın. Eriştiğiniz sırt noktasında hayvanların su içmek için kullandıktan bir havuz göreceksiniz. Bu kez kavşak noktasında sağdaki patikayı adımlayarak inmeye başlayın. Sık orman dokusu içerisinde ilerleyip başka bir düzlüğe ineceksiniz. Haritada Belenkise Düzü adıyla geçen mevkide, kapağı bulunmayan bir lahite rastlayacaksınız. Yeniden inişe geçen güzergâh, bir süre sonra orman yoluna dönüşerek Gemiler Koyu’na ulaşımı sağlayan asfalta kavuşacak. 20 metre ileride solunuzda yer alan san-kırmızı işaretleri gördüğünüzde, yeniden patikaya yönelmeniz gerekecek.

Eski zamanlardan beri kullanılan bu parkur son yıllarda pek işlemiyor ne yazık ki. Solumuza Harnupluçukur Deresi’ni alarak inişe geçiyoruz. Ormanlık bir alanda ilerleyerek Kar Dağı’nın eteklerinden aşağılara doğru uzanıyoruz. Yaklaşık 6. kilometrenin sonunda, berrak bir denize bakan Gemiler Koyu’nun tam ortasına çıkacaksınız. Karşıdaki adada yer alan tarihi kalıntılara gitmek için sahildeki salaş restoranlardan tekne kiralayabilirsiniz.