Kayaköy-Ölüdeniz Yürüyüş Parkuru (6 km)

kayakoy

Başlangıç noktası Kayaköy-Ovacık parkuruyla aynı olan yürüyüşümüz, Taksiyarhis Kilise (Yukarı Kilise) girişindeki tabela önünde ayrılıyor. Burada güzergâh izlemek için Ölüdeniz yönündeki san-kırmızı işaretlerin peşine düşüyoruz. Antik taşların serinliğinde yüzyıllar öncesinin kokularını ve renklerini düşleyerek, Kayaköy yerleşiminin içinden yükseliyoruz. Evlerin bitiminden sonra kayalık ve makilik bir alandan geçerek çam ormanı dokusu içine giriyoruz. Geymene Dağı’nın batı yamaçlarındaki düzlük noktası, rampanın bittiğini haber veriyor bize.

Bir süre ağaçların gölgelediği düzlükte yürüdükten sonra denizin esintisi geliyor hafifçe. Ardından Akdeniz’i önümüze seren bir manzara karşılıyor bizi. Solumuzdaki eski sarnıcı geçerek Soğuksu Koyu ve Gemiler Adası’nı
seyreden bir noktada kısa bir mola veriyoruz. Parkurun bundan sonraki bölümü, yer yer taş döşeli antik patikadan döne kıvrıla inişe geçiyor. Maki ve fundalık bir alanda yürüyerek aşağıdaki düzlüğe iniyoruz. Büyük bir sarman yer aldığı bu mevkide sağınızdan gelen Soğuksu patikasını görebilirsiniz.

Sarma geçtikten sonra işaretleri izleyerek sola dönmelisiniz. Eğer sağa doğru düz ilerleyen patikaya girerseniz, sizi farklı bir yoldan Ölüdeniz’e indirecektir. Çam ve sandal ağaçlarıyla bezeli güzergâhımız, sağdaki vadi yatağına paralel olarak devam ediyor. Yaklaşık 1 kilometre sonra Ölüdeniz manzarasıyla karşılaşacaksınız. Bu noktadan sola dönerek dik bir inişle toprak yola kavuşuyoruz. Hemen sola yönelip deniz kenarındaki asfalta erişiyoruz. Eğer daha önceden araç ayarlamadıysanız, dolmuş durağına dek 2 kilometre kadar asfalttan yürümek zorundasınız.