Kayaköy-Ovacık Yürüyüş Parkuru (7 km)

ovacik

Fethiye-Kayaköy rotasının devamı niteliğindeki bu parkur, Likya Yolu’nun Ovacık köyündeki başlangıç noktasına ulaşıyor. Yürüyüşümüze eski bir Rum yerleşimi olan ‘hayalet kent’ görünümündeki Kayaköy’den start vereceğiz. Ören yeri bilet gişesinden yürüyerek parke taşlı daracık sokaklardan yükseliyoruz. Artık çoğu harabeye dönüşmüş evler birbirinin manzarasını kapatmayacak şekilde konumlanmış. Dileyenler kiliselerle birlikte kısa bir Kayaköy gezisi yapabilirler. Kilise girişindeki tabela iki farklı yönü işaret ediyor. Sarı-kırmızı işaretler Ölüdeniz parkurunu, kırmızı-beyaz işaretler ise Ovacık rotasını gösteriyor.

Siz kırmızı-beyaz işaretlerin peşine düşeceksiniz. Evlerin arasından hafifçe yükselerek tepedeki vericilere doğru hareket ediyoruz. Bu alanın kayalık ve fundalık olmasından dolayı işaretleri dikkatlice takip etmenizi öneririz. Vericilerin sağ yanından ana patikamıza giriş yapıyoruz. Güzergâh bundan sonra sık çam ağaçlarının altında, neredeyse gökyüzü görülmeyecek bir şekilde devam ediyor.

Kış aylarında akan, yaz aylarında ise kuruyan çeşmeyi geçerek orman yoluna ulaşıyoruz. Bu noktadaki ağılda bir yorgunluk ayranı içebilirsiniz. Geymene Dağı ile Eren Tepe’nin kuzeyinden geçen rotamız bir üç yol kavşağına varıyor. Karşıya geçerek patikaya girecek ve sola doğru yürüyeceksiniz. 300 metre sonra yeniden toprak yola kavuştuğunuzda düz ilerleyerek bir su deposunun önüne geleceksiniz. Bu noktada soldan aşağıya doğru inen dik yolu kullanın. Su borusunun geçtiği yol, özellikle yağmurlu günlerde çamurlu ve kaygan olacaktır. İnişin tam ortasında sağınızda yer alan kaya mezarı, rotanın hoş sürprizlerinden biri.

Düzlüğe indiğinizde toprak yoldan aynlıp karşıdaki patikaya giriyorsunuz. Asartepe’nin güney eteklerinde ağaçlıklı bir ortamda ilerleyen patika, kısa bir süre sonra asfalt yola kavuşacak. Sağa dönüp otellerin arasından geçerek Fethiye-Ölüdeniz yoluna çıkacaksınız. Rotamız burada sona ererken, Likya Yolu’nda yürüyüşe devam etmek isteyenler yolun hemen karşısındaki ‘OVACIK 10 LAN’ tabelasına yönelebilirler.